TÜBİTAK Bölge Sergisine İzmir Damga Vurdu

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından düzenlenen 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri Yarışması’na İzmir damgasını vurdu. Aydın’ın Kuşadası ilçesinde gerçekleştirilen ödül töreninde farklı alanlarda 9 birincilik, 9 ikincilik ve 6 üçüncülük alan İzmirli öğrenciler, büyük bir başarıya imza attı.

Kuşadası Ticaret Odası Konferans Salonunda yapılan ödül törenine;  Kuşadası Kaymakamı İbrahim Keklik, İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici ile İzmir bölgesi il milli eğitim müdürleri katıldı.

TÜBİTAK 2204-A Lise Öğrencileri Araştırma Projeleri tanıtım videosu ile başlayan törende konuşan İzmir Bölge Koordinatörü Doç. Dr. Onur Dönmez, yarışmanın Türkiye genelinde 12 farklı bölgede eş zamanlı olarak gerçekleştirildiğini belirtti. 2023 Mayıs ayında başlayan yarışma sürecinde 1224 başvuru alındığını ve İzmir Bölge Sergisinde, Türkiye finaline gidecek olan 16 projenin seçildiğini söyleyen Dönmez, projede emeği geçenlere teşekkür etti.

Bölge sergisi ve ödül törenine ev sahipliği yapan Aydın İl Milli Eğitim Müdürü Süleyman Ekici, törende şunları kaydetti. “4 Mart’ta başlayan programımız, bugün ödül töreniyle sona erdi. Bölgede bulunan 101 projenin hepsini gezdim ve çok gurur duydum. Bu ülkenin gençlerinin savunma, uzay, bilim ve sanayi alanlarında hazırladığı projeler sayesinde geleceği görme fırsatım oldu. Bu yarışmanın kaybedeni yok. Hepsi birbirinden kıymetli projeler. İzmir bölgesinden katılan 6 ilden emek veren tüm öğrencilerimize ve öğretmenlerimize teşekkür ederim. Başarılarınız daim olsun, yolunuz açık olsun.”

‘Gençlerimiz Aziz Vatanımızın Hikâyesini Yazacak’

Törende birincilik ödüllerini vermek üzere sahneye çıkan İzmir İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Ömer Yahşi, şunları kaydetti: “Bugün burada gerçekleştirdiğimiz bu muhteşem programın bir parçası olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizin toprak üstü en kıymetli değeri olan gençlerimiz; aziz vatanımızın hikâyesini yazacak, medeniyetimizin mefkûresini çok daha uzaklara götürecek. Sizlere baktığımda Ali Kuşçular, Nurettin Topçular, İbn-i Sinalar, Fatih Sultan Mehmetler görüyorum, bu ülkeyi atiye taşımak üzere yüreğini ortaya koyan çok kıymetli bir nesil görüyorum. Sizler sadece ailelerinizin dualarında değil, milletimizin de dualarındasınız. Aziz vatanımızın aydınlık yarınları için istirahatinizden fedakârlık yaparak ıstırabını hisseden gençlerimizin bu gayreti hepimizi gururlandırıyor. Rabbim yolunuzu bahtınızı açık eylesin. Güzel işlerde daim eylesin diyorum. Hepinizi saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.’’

Konuşmaların ardından TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Hasan Mandal’ın tebrik mesajı okundu. Doç. Dr. Onur Dönmez tarafından projede emeği geçen öğretim üyelerine plaket ve çiçek takdimi yapılan program, hatıra fotoğraflarının çekilmesiyle sona erdi.

İzmir 62 Projeyle Başı Çekiyor

Lise öğrencilerini temel, sosyal ve uygulamalı bilim alanlarında çalışmalar yapmaya teşvik etmek, mevcut bilimsel projelerin gelişimine katkı sağlamak ve gençleri bilimle buluşturmak amacıyla düzenlenen proje yarışmasına ilgi her geçen yıl artıyor.

Bu yıl 23.066 proje başvurusunun yapıldığı yarışmada, jüri tarafından yapılan ön değerlendirme sonucunda 12 alanda toplam 1.224 proje, bölge sergisine katılmaya hak kazandı. İzmir, Denizli, Aydın, Manisa, Muğla ve Uşak illerinden gelen lise öğrencilerinin araştırma projelerinin yer aldığı yarışmada İzmir, 62 projeyle başı çekiyor. İzmir Bölgesinde sergilenen 101 projeden 16’sının Türkiye finaline gitmeye hak kazandığı sergide İzmir, farklı alanlarda 9 birincilik, 9 ikincilik ve 6 üçüncülük alarak büyük bir başarıya imza attı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x